GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Konsol 12191551
*
nr 1219 1551
Konsol
majolika, Sarreguemines, France, Maskaron. Höjd: 45
Kondition: skadad, glasyrbortfall
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2018
kl 19:57:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/11 19:38:15
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: france keramik konsol majolika maskaron sarreguemines
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23
*
Konsol
Kondition: skadad, glasyrbortfall
nr 1219 1551
Konsol
majolika, Sarreguemines, France, Maskaron. Höjd: 45
Kondition: skadad, glasyrbortfall
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/11 19:38:15 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: france keramik konsol majolika maskaron sarreguemines
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23



